Prečo je táto petícia dôležitá?

Prečo je táto petícia dôležitá?

Odsúdili by ste na 10 rokov väzenia otca rodiny, ktorý má v nákupnej taške dve fľaše vína? Uväznili by ste študentku vysokej školy na 15 rokov medzi vrahov a tyranov, len preto, že si na balkóne trikrát zapálila bežnú cigaretu? Asi sa zhodneme, že nie. Presne toto však na Slovensku robíme ľuďom, ktorí fajčia marihuanu. Nezmyselne ničíme životy im aj ich rodinám. Reálny problém - negatívne javy spojené so zneužívaním tvrdých drog - tým nijako neriešime.

Navrhujeme preto iný prístup. Prestaňme ničiť životy ľudí, a zároveň znížme riziká, ktoré sú spojené so zneužívaním tvrdých drog. Žiadame dekriminalizáciu marihuany, prioritu pre a prijatie vzdelávacích a preventívnych opatrení, ktoré ponúknu mladým ľuďom na Slovensku pomoc v ťažkých životných situáciách. Poskytnime im bezpečné alternatívy trávenia voľného času, a dopyt po drogách prirodzene klesne.

Nejde o žiadnu revolúciu. Rovnaké opatrenia už úspešne fungujú v zahraničí. Nemusíme vymýšľať koleso, stačí sa poučiť. Výsledkom bude menej zničených ľudských osudov, nižšia záťaž pre štátny rozpočet a zdravšia mladá populácia.

Naše požiadavky

Michal Šimečka

Michal je poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu, predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda liberálnej frakcie Renew Europe. Pôsobí ako hlavný spravodajca EP pre právny štát a má na starosti reformu kritickej infraštruktúry v EÚ. Ako spoluautor krízového balíčka "Slovensko pre mladých" navrhol sériu opatrení na zlepšenie vzdelávania, zamestnanosti a duševného zdravia mladých ľudí na Slovensku. Pred vstupom do PS pôsobil ako poradca českého ministra zahraničných vecí, výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe a novinár v denníkoch SME a Financial Times. Je absolvent doktorandského štúdia na University of Oxford.

Webstránka Michala Šimečku

Martin Hojsík

Martin je poslancom Európskeho parlamentu. Pracuje na odvrátení klimatickej hrozby, ochrane biodiverzity a zvierat a regulácii nebezpečných chemických látok. V roku 2020 ho prestížny portál Politico.eu označil za jedného z 20 europoslancov a europoslankýň, ktorých sa oplatí sledovať, a súčasne za jedného z TOP 5 ľudí v Európe, ktorí majú najväčší vplyv na boj proti škodlivým pesticídom. V minulosti pôsobil ako programový riaditeľ organizácie na ochranu zvierat Four Paws International, pracoval v globálnych kampaniach pre Action Aid, Greenpeace International a komunikačných kampaniach pre národné kancelárie Greenpeace.

Webstránka Martina Hojsíka