Príbeh Moniky

Príbeh Moniky

Môj príbeh s marihuanou začal asi ako príbeh akéhokoľvek iného húliča na Slovensku aj vo svete. Dostala som sa k nej cez kamarátov v teenagerskom veku. 

Aj keď mi ani alkohol v tej dobe vôbec nebol cudzí, stav z marihuany som si vždy užívala omnoho viac. Hlboké rozhovory, intenzívnejšie prežívanie hudby či pozeranie filmov pod vplyvom pre mňa boli zaujímavejšie, ako bežné chlastanie do nemoty, ako to často preferovali moji rovesníci. Dlhú dobu som bola rekreačným uživateľom.

To sa ale zmenilo keď som v 24 rokoch prežila traumatickú udalosť, ktorá vo mne spustila posttraumatickú stresovú poruchu. Len o niečo neskôr som tiež začala trpieť chronickou bolesťou po úraze chrbtice, ktorú som medzičasom mala aj operovanú. Vtedy sa pre mňa tráva stala najväčšou oporou a liekom. Pomáha mi zmierniť alebo zastaviť panické záchvaty, ktoré ma občas prepadajú a paralyzujú, rovnako ako príšerné úzkostné stavy.

Vďaka fajčeniu marihuany som sa pri chronických bolestiach úplne vyhla užívaniu omnoho nebezpečnejších a návykových opioidov, rovnako ako nadmernému užívaniu svojich bežných liekov proti bolesti, ktoré možno od bolesti pomáhajú, ale môžu mať extrémne negatívne následky na iné orgány v mojom tele, ak by som ich brala priveľa. Asi by som v tomto štádiu svoj vzťah k marihuane klasifikovala ako závislosť, aj keď jej ani náhodou neberiem nadmerné množstvá.

Jej pozitíva prekonávajú akékoľvek negatíva a v porovnaní s alternatívami, ako spomínané opioidy, tie negatíva rozhodne nedosahujú rovnaký level. Som dospelá, rozumná osoba. Viem, čo robím. Je pre mňa tragické a ponižujúce, že sa musím zakrádať za dílermi ako nejaký kriminálnik a za priveľa peňazí kupovať často nekvalitné odrody, ktoré poriadne ani neviem, čo obsahujú.

Legalizácia minimálne lekárskej marihuany, alebo možnosť si pestovať malý počet rastlín pre vlastnú spotrebu, by mi pomohla žiť a fungovať dôstojne. Rovnako aj ďalším tisícom ľudí ktorí majú podobné, alebo horšie problémy ako ja. V Európskej únii sme jednou z piatich krajín, ktoré majú marihuanu ilegálnu na všetky účely, zatiaľ čo sa stále zvyšuje aj v rámci EÚ počet krajín, ktoré ju naopak na všetky účely legalizujú. Verím, že táto zmena čoskoro nastane aj u nás.