Progresívne Slovensko vyhlásilo zber podpisov za dekriminalizáciu marihuany

Progresívne Slovensko vyhlásilo zber podpisov za dekriminalizáciu marihuany

Progresívne Slovensko začalo zbierať podpisy pod petíciu, ktorou žiada Národnú radu a vládu SR o dekriminalizáciu marihuany na Slovensku. Petíciu s piatimi konkrétnymi požiadavkami predstavili europoslanci a podpredsedovia progresívcov, Michal Šimečka a Martin Hojsík. Kým vládna koalícia uvažuje len o nižších trestných sadzbách pre užívateľov, skutočne účinné politiky sa uberajú cestou prevencie, vzdelávania a znižovania škôd súvisiacich so zneužívaním drog. 

"Odsúdiť na desať rokov väzenia bezúhonného otca rodiny, alebo študentku vysokej školy, len preto že majú v taške dve fľaše vína, je zjavný nezmysel. Žiaľ, presne toto robíme na Slovensku ľuďom, ktorí si dajú marihuanu. Nezmyselne ničíme životy im aj ich rodinám. Skutočné problémy spojené so zneužívaním drog tým navyše nijak neriešime. Žiadame preto vládu, aby skončila s touto absurdnou praxou a zaradila sa k civilizovaným krajinám sveta, ktoré už marihuanu dekriminalizovali," uviedol Michal Šimečka.

Podľa Martina Hojsíka petícia progresívcov kombinuje dekriminalizáciu marihuany s ďalšími opatreniami, ktoré sa vo svete osvedčili: "Zneužívanie drog je škodlivé, a najviac to platí u detí. Preto potrebujeme podporiť prevenciu a bezpečné aktivity mladých ľudí, tak ako sa to podarilo Islandu. Súčasťou našich opatrení, pre ktoré zbierame podpisy, je aj sprístupnenie sociálno-psychologických služieb v každom okresnom meste, a povolenie užívania marihuany na lekárske účely. Pre elimináciu čierneho trhu zas chceme, aby štát umožnil dospelým ľuďom na Slovensku pestovať maximálne päť rastlín marihuany pre osobnú spotrebu."

Europoslanci Šimečka a Hojsík zdôraznili, že ich návrh vychádza z úspešných drogových politík, ktoré odporúčajú odborníci a ktoré fungujú vo viacerých európskych krajinách. Cieľom petície je podľa progresívcov dosiahnuť zmenu drogovej politiky na Slovensku, a tým aj menej zničených ľudských osudov, zdravšiu mladú populáciu a nižšiu záťaž pre štátny rozpočet. Kým ročné náklady na väznenie jednej osoby na Slovensku tvoria podľa medzinárodných odhadov 15.950,- EUR, sociálna starostlivosť a liečba pre toho istého človeka by stáli ročne iba 2.740,- EUR.

Petíciu môžu ľudia podporiť na webe www.dekriminalizacia.eu